Autor: Tomáš Pavlík

Modernizace kamerového systému chrání Děčín

Městská policie Děčín dokončila zásadní modernizaci kamerového systému, který je jedním z nejdůležitějších nástrojů prevence kriminality. Město získalo více než 15 milionů korun na projekt Rozvoj bezpečnostního kamerového systému města Děčín s využitím 5G. Projekt je financován ze zdrojů Evropské unie v rámci programu Národní plán obnovy.

Nový systém přináší značný kvalitativní posun. Nově instalované kamery generují důležitá dopravní data z vybraných úseků na území města, nově jsou pokryté oblasti v blízkosti Mariánské louky, Smetanova nábřeží a části Děčína 1. Nově pořízené technologie navíc podstatným způsobem urychlují analýzu videozáznamů a šetří tak významně čas a prostředky orgánům, které videozáznamy z městského kamerového systému využívají.

Záznam jako klíčový důkaz

Záznamy z kamerového systému využívá v hojné míře Policie České republiky při objasňování trestných činů, dopravních nehod i přestupků. Kamerový systém obsluhují v nepřetržitém provozu vyškolení strážníci s dlouholetou praxí.

Kamerový systém je v Děčíně budován od roku 1997 a postupně se rozšiřuje díky dotacím i investicím města. Nové kamery s inteligentním softwarem umožňují rychlejší reakci na nestandardní situace.

Intenzivnější kontrola veřejných prostranství

S modernizací kamerového systému se zintenzivnila i kontrola veřejných prostranství. Strážníci mají díky novým technologiím lepší přehled o dění ve městě a mohou rychleji reagovat na problémové situace. Pod nepřetržitým dohledem jsou nyní klíčové lokality v mnoha městských částech.

Městská policie provozuje kamerový systém na základě zákona o obecní policii, který ji opravňuje pořizovat zvukové a obrazové záznamy z míst veřejně přístupných. Kromě bezpečnostních funkcí pomáhají nové kamery například monitorovat návštěvnost turistických atrakcí nebo sledovat dopravní situaci.

Strážníci zajistili úklid nepořádku po bezdomovcích

Ve snaze řešit rostoucí problém s bezdomovci a následným nepořádkem na veřejných prostranstvích, provedli strážníci a správci veřejného prostranství kontroly a následný úklid v několika lokalitách. V poslední době se množily stížnosti zejména na bezdomovce, který se usídlil v lesoparku Bažantnice a v okolí hypermarketu v Podmoklech. I přesto, že obyvatelé města si stěžují na chování bezdomovců a s tím spojený nepořádek, strážníci mají jen omezené možnosti, jak tyto záležitosti řešit.

„Navzdory opakovaným kontrolám a úklidům se tito jedinci stále vracejí a problém se opakuje. Bezproblémoví jedinci nikomu zásadně nevadí, ale bohužel někteří bezdomovci jsou schopni během velmi krátké doby své okolí doslova zamořit odpadky a navíc jejich chování je okolí velmi nepříjemné. Snažíme se pak rychle reagovat a ideálně bezdomovce přimět, aby si vše odklidil a místo opustil. Ne vždy se to ale podaří a pokud ano, tak dotyčného dříve či později objevíme jinde. A pokuty se bohužel v těchto případech často míjí účinkem,“ uvedl ředitel městské policie Marcel Horák.

Agresivní muž napadal obsluhu čerpací stanice

S žádostí o pomoc před agresivním zákazníkem se na městskou policii obrátila obsluha čerpací stanice Benzina v ulici Litoměřická. Hlídka na žádost zareagovala okamžitě a během několika málo minut byla na místě. V prostorách pro hosty u automatu zjistila podnapilého muže. Ten měl podle svědků z prodejního pultu převrhnout kelímky a suroviny na přípravu kávy na zem, přičemž každého vulgárně urážel. Strážníci muže vyzvali k prokázání totožnosti, načež muž reagoval hrubými urážkami. Posléze se situace vyhrotila k pokusu fyzickému napadení hlídky. To však strážníci předpovídali a muže pomocí donucovacích prostředků svedli na zem a spoutali. Protože na místě došlo k mnohočetnému poručení zákona, bude se celou věcí zabývat správní orgán.

Dívka nahlásila napadení

První den v roce 2023 se na městskou policii s žádostí o pomoc obrátil dědeček třináctileté vnučky. Ten hlídkujícím strážníkům v Boleticích nad Labem sdělil, že byla napadena. Ta následně upřesnila, že se svými kamarádkami byla v nedalekém parku. Po slovní rozepři se ze skupinky vyčlenily dvě kamarádky, které ji údery pěstí napadly do obličeje. Hlídka se dle popisu podařilo dvě útočnice dopátrat. Celá věc byla zadokumentována a předána Policii České republiky k následným úkonům.

Opilec napadal hosty v baru

V sobotu v ulici Plzeňská zasahovala hlídka městské policie proti muži, který byl zákazníky místního baru vyveden ven na ulici. Tomu předcházelo, že muž se svou partnerkou bezdůvodně a vulgárně napadal hosty, aby si to s ním „šli rozdat“ do nedalekého parku, kde se nenachází kamery policie. Když začal vulgárně napadat i obsluhu baru, došla hostům trpělivost a muže vyvedli ven. Ten si posléze začal stěžovat, že při vyvedení byl udeřen do zátylku a požadoval příjezd Policie České republiky, aby mohl oznámit napadení. V současné chvíli je ve věci vedeno šetření.