Hlídky strážníků rozšíří psovodi

Psovod MP DěčínPrvní psovod nastoupí do služby během zimních měsíců. Psovodi posílí hlídkovou činnost strážníků zejména v některých problematických lokalitách, na starosti budou mít i kontrolu v některých zahrádkářských koloniích, které jsou zejména v zimě často terčem zlodějů i z toho důvodu, že poskytují zlodějům mnoho skrýší před hlídkami. Služební pes ale přítomnost člověka bezpečně odhalí.

„Cesta ke zřízení psovodů byla poměrně dlouhá. Jednak jsme potřebovali zkušeného strážníka a jednak někoho, kdo má k psům a k jejich chovu vztah. Jeden z kolegů se nakonec nabídl, ale i tak jde o časově náročnou záležitost,“ vysvětlil ředitel děčínské městské policie Marcel Horák. Psovod musí totiž před nástupem do služby absolvovat speciální zkoušky před komisí oddělení kynologie Policejního prezídia ČR, zkoušku musí absolvovat i služební pes strážníků. „Naplánováno je vše na měsíc listopad, ihned poté je zařadíme do standardních služeb,“ doplnil ředitel.

Psovod bude sloužit samostatně jako motorizovaná hlídka a to zejména v odpoledních a nočních hodinách. Kvůli posile musela městská policie rozšířit i svůj vozový park. „Považujeme to za velmi účelnou investici, která povede k dalšímu posílení efektivity hlídkové služby. Vozidlo pro psovoda musí být speciálně upraveno. K tomu účelu využijeme starší služební vozidlo, které necháme upravit a do standardní hlídkové služby jsme pořídili nové vozidlo,“ uvedla primátorka Marie Blažková. Cílem na příští rok je doplnit stav strážníků ještě o jednoho psovoda, tak aby byl vytvořen dvoučlenný tým psovodů, který se bude střídat v pravidelných směnách. Městská policie proto již delší dobu inzeruje, že hledá zájemce o práci psovoda. „Pár zájemců jsme již museli odmítnout, měli značně zkreslenou představu o této práci. Hledáme někoho, kdo má s touto prací již zkušenosti například od Policie ČR, armády či jiné městské policie. Psovoda pak čeká školení a následné přezkoušení. Věříme ale, že během příštího roku se nám vhodného uchazeče podaří najít a začlenit do služeb,“ dodala primátorka.