Děčínská městská policie patří na jednu stranu k nejefektivnějším, na druhou stranu, co se výše uložených pokut týče, k nejmírnějším v republice. Toto napovídají aktuální výsledky, které vyplývají ze srovnání výslednosti městských policií statutárních měst z celé České republiky, která byla před několika dny dopracována.
Na jednoho strážníka v Děčíně připadlo v roce 2010 dvě stě čtyřicet vyřešených přestupků, což je v rámci čtyřiadvaceti statutárních měst třetí nejlepší výsledek. „Jen pro srovnání, například ve srovnatelně velkých Teplicích připadá na jednoho strážníka sto třicet osm vyřešených přestupků za rok a například v Karviné dokonce pouze čtyřicet devět,“ uvedl ředitel děčínské městské policie Marcel Horák. Dodal ale, že v Děčíně patří strážníci v rámci republiky k nejmírnějším. V Děčíně dosáhla průměrná výše uložené pokuty dvou set třiceti korun, což je téměř nejméně v celé republice. „To jednoznačně potvrzuje fakt, že strážníci plní významnou preventivní funkci a není jejich motivem ukládat co nejvyšší pokuty. Výsledky děčínské městské policie bezpečně vyvrací představy některých lidí, že úkolem městské policie je pokutovat a přinášet tak peníze do pokladny města,“ zhodnotil výsledky děčínských strážníků primátor František Pelant. Dodal, že výraznou efektivitu práce děčínské městské policie potvrzuje fakt, že poměr strážníků k počtu obyvatel je jedním z nejvyšších v republice. „U nás připadá na jednoho strážníka jeden tisíc třicet šest obyvatel. V sousedním Ústí nad Labem je tento poměr daleko nižší, na jednoho strážníka tam připadá bezmála šest set šedesát obyvatel, ve srovnatelně velkých Teplicích pak sedm set dvacet sedm obyvatel. Vyšší poměr strážníků k počtu obyvatel vykazují pouze města Liberec a Frýdek Místek. Naše městská policie je v republice tedy téměř nejmenší při porovnání počtu strážníků k počtu obyvatel. Pokud uvedené poměry a počtu vyřešených přestupků ještě porovnáme s počtem událostí řešených městskou policií, vychází nám naši strážníci jako jedni z nejefektivněji pracujících v rámci celé republiky. Samozřejmě je třeba pracovat na tom, abychom tento stav nejen udrželi, ale dále jej i zlepšovali,“ doplnil primátor Pelant.
Ze statistiky městských policií statutárních měst dále vyplývá, že valnou většinu přestupků strážníci v Děčíně vyřeší na místě v blokovém řízení případně domluvou. Správnímu orgánu jsou postupovány necelé tři procenta z celkového počtu přestupků. „Nedochází tak k zbytečnému zahlcování správního orgánu magistrátu. Například v sousedním Ústí nad Labem je tento poměr opačný, strážníci tam správnímu orgánu postupují neuvěřitelných sedmdesát pět procent zjištěných přestupků,“ okomentoval výsledky ředitel Horák. Dodal, že velmi zajímavá je ve statistice statutárních měst položka týkající se odtahů vozidel. „Co se týče mnohdy kritizovaných odtahů vozidel, v Děčíně bylo za rok 2010 odtaženo 67 vozidel, pro srovnání v Teplicích se jednalo o 989 vozidel a v Mostě dokonce o 1186 vozidel, z čehož je patrné, že městská policie v Děčíně přikračuje k odtahu pouze v nejnutnějších případech,“ dodal ředitel.