Děčínská městská policie po letech ustupuje od používání botiček. Místo zablokovaného vozidla najdou špatně parkující řidiči od příštího týdne za stěračem lísteček s výzvou k projednání přestupku. Podobně postupují strážníci již v řadě měst v České republice.
Botičky, přesněji technické prostředky k zabránění odjezdu vozidla, bude městská policie používat jen ve výjimečných případech, například při zablokování vozidla na žádost policie. Běžné dopravní přestupky, jako je například nezaplacené parkovné nebo porušování zákazů stání či zastavení, vyřeší strážníci zadokumentováním a písemnou výzvou pro řidiče.
„Řidič pak bude mít pět pracovních dnů na to, aby se dostavil v pracovní době na podatelnu Magistrátu města Děčín v Podmoklech, kde je nově umístěno pracoviště pro projednávání přestupků. Tam se strážníkem přestupek vyřeší,“ uvedl ředitel děčínské městské policie Marcel Horák. Pokud bude řidič výzvu ignorovat nebo se nestihne ve lhůtě pěti pracovních dnů dostavit k projednání, postoupí městská policie podezření ze spáchání přestupku včetně fotodokumentace příslušnému správnímu orgánu, který následně rozhodne. Místo botiček tak budou v ulicích k vidění strážníci s chytrým telefonem v ruce, prostřednictvím kterého vše zadokumentují a pošlou pracovišti pro projednávání přestupků.
V minulosti byly botičky jedním z mála způsobů, jak na místě zastihnout řidiče a s ním přestupek projednat. Vzhledem k tomu že odpovědnost padá v některých případech i na provozovatele vozidla, botičky pomalu pozbývají na důležitosti a městské policie od jejich používání postupně ustupují. „Výzva je navíc pro mnohé řidiče pohodlnější. Vozidlo není fyzicky zablokované, řidič jej má ihned k dispozici a k projednání přestupku se může dostavit během pěti dnů v době, která mu bude lépe vyhovovat. Přesný termín si může domluvit po telefonu, který bude na výzvě uveden. Opatření povede zároveň k větší efektivitě hlídek, které se tak nebudou muset vracet k nasazeným botičkám v různých částech města, což je komplikované zejména v době různých dopravních omezení. Bude tak více času na důležitější hlídkovou činnost v rizikovějších lokalitách“ dodal ředitel.