Zákroky strážníků zaznamenají přenosné kamery

MP Děčín - Zákroky strážníků zaznamenají přenosné kameryPřenosné kamery budou nově ve službě používat děčínští strážníci. Pomocí minikamer mohou strážníci zaznamenat jednání s pachateli přestupků nebo průběh zákroků. Záznam bude sloužit pro potřeby vyhodnocení zákroku, případně jako důkaz pro Policii České republiky nebo správní orgány, které o přestupcích rozhodují. Minikamery městská policie zatím testuje, během několika týdnů jimi budou vybaveni všichni strážníci.

„Jde o nenákladné zařízení, které ale může pomoci s řešením některých přestupků nebo dokonce trestných činů. V současné době testujeme kvalitu záznamu v různých podmínkách a zejména výdrž minikamer,“ uvedl ředitel děčínské městské policie Marcel Horák. Kromě důkazního materiálu pro policii či správní orgány pomohou kamery předejít i bezdůvodným stížnostem ze strany některých pachatelů přestupků. „Bohužel je vcelku častým jevem, že člověk podezřelý i z banálního přestupku obviní strážníka z toho, že překročil svou pravomoc nebo dokonce že někomu vyhrožoval. I když se pak při osobní konfrontaci ukáže, jak vše ve skutečnosti bylo, je lepší těmto záležitostem předejít. Záznam bude jednoznačným důkazem o průběhu jednání s hlídkou a případný spor se tak podaří vyřešit velmi rychle, pokud vůbec k nějakému sporu dojde,“ vysvětlil ředitel.

Přenosné minikamerky jsou především preventivním prvkem, což zkušenosti strážníků během krátké doby používání potvrzují. Hlídky městské policie totiž mnohdy čelí velmi hrubému jednání a agresivitě. Pokud ale hlídky dotyčného upozorní, že průběh jednání je zaznamenáván, chování mnoha jedinců se nápadně rychle mění. „V tomto smyslu budou minikamerky v práci strážníků neocenitelnou pomocí,“ dodal Horák.