Občané si stěžují na řidiče, strážníci začali s měřením rychlosti

MP Děčín - Občané si stěžují na řidiče, strážníci začali s měřením rychlostiS měřením rychlosti vozidel opět začali v těchto dnech děčínští strážníci. Měřit rychlost budou jen na několika vytipovaných komunikacích na území města. Rychlost strážníci neměřili téměř dva roky, v posledních měsících se ale množí stížnosti obyvatel na to, že mnoho řidičů i v obytných zónách rychlostní limity ignoruje. Měřit budou strážníci na místech určených Policií ČR, se kterou při dohledu nad bezpečností silničního provozu spolupracují.

Hlídka strážníků s radarem se bude pravidelně objevovat například na Teplické ulici v Bynově. Dlouhá rovina a relativní pocit bezpečí tam spoustu řidičů svádí k tomu, aby šlápli na plyn trochu více. „Bohužel ona bezpečnost je jen zdání, tato komunikace patří k nebezpečným úsekům a došlo tam již k řadě nehod. Lidé nás opakovaně žádali, abychom opět s měřením začali, neboť řada motoristů si plete Teplickou se závodní dráhou,“ uvedl ředitel děčínské městské policie Marcel Horák. Dodal, že strážníkům nejde o řešení banálních přestupků, tomu je uzpůsobena i tolerance radaru. „Nechci ji přesně specifikovat, ale řekněme, že drobné překročení rychlosti radar ani nezaznamená. Nechceme, aby řidiči sledovali více tachometr než silnici před vozidlem, jde nám o závažné přestupky,“ dodal ředitel.

Kromě Teplické ulice v Bynově je na seznamu plánovaného měření rovněž obytná zóna v Boleticích, kde platí maximální dvacetikilometrová rychlost. Bohužel, mnoho motoristů i přesto, že v obytné zóně si i na silnici mohou hrát malé děti, rychlost překračuje i mnohonásobně. Posledním úsekem, který bude v centru zájmu strážníků, je ulice Slovanská a Jiřího z Poděbrad.

„Udělali jsme několik kontrolních měření a výrazné překračování rychlosti je bohužel poměrně častým jevem. Měření ale omezíme jen na několik komunikací ve městě, nechceme suplovat státní policii, ale chceme dát neukázněným řidičům opět najevo, že pravidla nemohou svévolně ignorovat a hrubě ohrožovat své okolí,“ doplnil ředitel.

Za překročení rychlosti v obci o více než deset ale méně než dvacet kilometrů v hodině hrozí řidiči bloková pokuta až do výše jednoho tisíce korun a ztráta dvou bodů. Za překročení rychlosti v obci o více než dvacet kilometrů v hodině hrozí na místě bloková pokuta ve výši dva a půl tisíce korun a ztráta tří bodů, v případě, že by řidič tento přestupek spáchal v posledním roce opakovaně, hrozí mu vyslovení zákazu řízení až na šest měsíců. V případě překročení rychlosti v obci o více než čtyřicet kilometrů v hodině musí řidič počítat s pokutou ve správním řízení až do výše deseti tisíc korun, zákazem řízení od šesti měsíců do jednoho roku a ztrátou pěti bodů.