Až pětitisícová pokuta na místě hrozí lidem, kteří neuklízejí po svých psech exkrementy. Maximální pokutu již strážníci některým nepořádným pejskařům v posledních dnech uložili. Do kontrol pejskařů je zapojený i kamerový systém, nutná je ale i spolupráce občanů.
„Na pejskaře evidujeme poměrně velkou řadu stížností a nutno podotknout, že oprávněných. Pejskaři zkrátka i přes mnohé kontrolní akce v minulosti a mnoho uložených pokut povinnost uklízet po svých psech stále zanedbávají. Bohužel odhalit nepořádného pejskaře je poměrně velký problém. Pokud je přítomen strážník, uklízí samozřejmě všichni, strážníků je ale v jednu chvíli v terénu deset a pejskařů bohužel několik tisíc. I tak se snažíme udělat maximum,“ uvedl ředitel děčínské městské policie Marcel Horák. Dodal, že stejně jako v minulosti zorganizuje městská policie kontrolní akce zaměřené speciálně na tuto problematiku. „Budeme v tomto hledu velmi vděční za velmi konkrétní podněty občanů na nepořádné pejskaře. I když dotyčného nepřistihneme přímo na místě, tak za dotyčným vyjede hlídka, která jej poučí o nutnosti po psech uklízet, a pro příště se na takového člověka cíleně zaměříme“ řekl ředitel.
Během kontrolních akcí budou strážníci zároveň prověřovat, zda nechali majitelé své psy očipovat, jak jim nařizuje příslušná vyhláška města. Městská policie má k dispozici dvě čtečky čipů, které hlídky používají. „Pokud zjistíme, že majitel tuto povinnost nesplnil, strážníci tuto skutečnost oznámí příslušnému odboru magistrátu, který může dotyčného majitele psa pokutovat,“ vysvětlil Horák. Dodal, že přísnější postih čeká i ty, kteří nechávají své psy bez dozoru běhat venku. Podle zákona totiž pes může být na volno, ale musí být stále pod trvalou kontrolou majitele. „Pokud někdo psa volně vypustí a čeká, až se vyvenčí nebo své zvíře nezabezpečí proti úniku, může být postih citelný. Pes bez dohledu majitele klidně vykoná svou potřebu kdekoli a majitel to samozřejmě úmyslně nevidí, neboť po svém psovi uklízet nehodlá. Kromě toho je takový pes nebezpečím pro okolí, může kdykoli někoho napadnout, vběhnout do silnice apod. Tyto případy předáváme správnímu orgánu, který může uložit až padesátitisícovou pokutu,“ dodal ředitel.