Počet oznámení narůstá, daří se více postihovat jedince, kteří dělají nepořádek

MP Děčín - Počet oznámení narůstá, daří se více postihovat jedince, kteří dělají nepořádekKampaň, ve které strážníci žádají, aby lidé ihned hlásili na tísňovou linku, pokud někdo dělá nepořádek nebo se dopouští jiného protiprávního jednání, má své první pozitivní výsledky. Lidé upozornili městskou policii v několika případech na jedince, kteří odkládali nepořádek v okolí kontejnerů nebo zakládali černou skládku. Počet oznámení narostl zhruba o deset procent.

„Strážníci samolepky rozmisťují po městě postupně v rámci hlídkové služby. Reakce jsou zatím pozitivní. Lidé hlídkám nahlásili v pěti případech člověka, který odkládal nábytek ke kontejnerům, v jednom případě řidič dokonce chtěl vyhodit odpad z nějaké rekonstrukce bytu u cyklostezky. Všichni museli nepořádek odklidit a samozřejmě jim hlídka uložila pokutu v nemalé výši,“ uvedl ředitel děčínských strážníků Marcel Horák. Dodal, že v porovnání se stavem před zahájením informační kampaně, se počet oznámení zvýšil zhruba o deset procent. „Pozitivní je, že lidé volají ihned, jakmile vidí něco nestandardního. Je to rozhodně lepší, než psát poté stížnosti, že před několika dny někoho viděli a nikdo jej nepotrestal. Pak je řešení velmi složité,“ dodal ředitel.

Samolepky s žádostí o spolupráci strážníci umisťují zejména v místech, kde se v minulosti problémy s nepořádkem opakovaně objevovaly. Jedná se o větší sídliště, ale i rodinné domy v blízkosti lokalit, ve kterých se objevovaly černé skládky.

Za znečištění veřejného prostranství mohou strážníci na místě uložit pokutu do výše jednoho tisíce korun. Mnohem větší postih pak hrozí ve správním řízení, kde hrozí sankce v řádech desítek tisíc.