S rozsáhlými kontrolami návštěvníků heren zaměřenými na možné zneužívání sociálních dávek začala před nedávnem děčínská městská policie. Podle prvních předběžných výsledků bude nově dávky ve stravenkách dostávat více než desítka příjemců. Kontroly budou podle vedení městské policie dlouhodobou či spíše trvalou činností strážníků.
„Co se týče provozování heren, tato oblast je ošetřena nedávno vydanou vyhláškou. Je potřeba se ale intenzivně zaměřit na samotné návštěvníky heren. Obsluha jen těžko rozezná, kdo v automatu prohrává sociální dávky a logicky ani není v jejím zájmu se proti tomu bránit. Dal jsem proto pokyn strážníkům, aby se velmi intenzivně zaměřili na kontroly návštěvníků heren. Využívají při tom osobní znalosti a v mnoha případech mají přehled o tom, kdo z hráčů pobírá nějakou formu sociálních dávek,“ vysvětlil důvody kontrol děčínský primátor František Pelant.
Strážníci do této chvíle zkontrolovali většinu heren, které jsou na území města v provozu. Řada z nich zažila opakované kontroly a podle strážníků je to na návštěvnosti mnoha z nich znát. Informace o kontrolách městské policie se mezi hráči velmi rychle rozšířila. „V období, kdy byl prvním lidem změněn systém vyplácení dávek, přičemž část nově dostávají ve stravenkách, jsme během kontrol zaznamenali podstatnou změnu ve struktuře návštěvníků, kteří se obávají, že na ně strážníci přijdou. Kontrolovaní samozřejmě mají obavy, že přijdou o dávky. První reakcí tedy často bývá úpěnlivá prosba, ať strážníci nic neříkají na úřadu práce. To samozřejmě vyslyšet nemůžeme,“ uvedl ředitel děčínské městské policie Marcel Horák. Dodal, že systém kontrol funguje výborně zejména díky úzké spolupráci s Úřadem práce, který veškeré informace od strážníků okamžitě ověřuje a v případě pozitivního zjištění vyplácení dávek mění.
Netřeba se asi zmiňovat o tom, že kontroly nejsou hráčům příliš po chuti a snaží se předkládat spoustu výmluv. Nejčastěji jde o tvrzení, že šli za kamarádem do herny, dali si kávu a posledních dvacet korun hodili poprvé v životě do automatu, který vlastně ani hrát neumí. „Druhou věcí je krátká paměť těchto lidí, které strážníci často při hře u automatu přistihnou opakovaně a nutno podotknout, že ovládání automatu, občas i dvou automatů najednou, zvládají bravurně. Výjimkou nejsou ani zpětné stížnosti, že jim někdo asi ukradl občanský průkaz a podobné výmluvy, paměť se jim často vrací při konfrontaci se strážníky, kteří kontrolu prováděli. Věříme, že náš postup časem přinese zamýšlený efekt a stát přes příjemce sociálních dávek přestane alespoň částečně dotovat zisky herního průmyslu,“ dodal ředitel Horák.