Systém placeného parkování čekají změny

Nový ceník a nařízení, které mění pravidla placeného stání na některých místních komunikacích v Děčíně, schválila na svém posledním zasedání rada města. Zásadní změnou je zkrácení doby parkovného a zlevnění parkovného po dobu prvních třiceti minut.

Po delším časovém období, kdy řidiči museli platit v pracovní dny parkovné od šesti hodin ráno do osmi hodin večer, se doba zkracuje na sedm hodin ráno až šest hodin večer. „Kromě této změny jsme z nařízení vyloučili placené stání o sobotách, kdy město není nijak dramaticky dopravně zatíženo a placené stání tak v podstatě regulační funkci neplnilo.  Celkově tak nařízení zkracuje dobu placeného stání v jednom týdnu v rozsahu dvaceti tří hodin,“ uvedla primátorka Marie Blažková.

Další významnou změnou je snížení ceny za stání, které rada města stanovila v novém ceníku. Místo dosavadních deseti korun za první půlhodinu stání budou řidiči platit pět korun. „Snížení je reakcí na řadu podnětů občanů, kteří kritizovali povinnost platit parkovné i po dobu velmi krátkodobého stání. Pětikoruna za stání je kompromisem, ke kterému jsme došli a problematikou plateb za krátkodobé stání se budeme dále zabývat. Do budoucna přichází v úvahu řada dalších variant,“ doplnila primátorka.

Kromě zkrácení placené doby parkování nařízení mírně rozšiřuje zpoplatněné plochy. Parkovné budou řidiči nově platit v Děčíně 1 v ulicích Hudečkova, Březinova, Boženy Němcové a Anenská, v Děčíně 4 se do zpoplatněné zóny začlení celé Husovo náměstí. „Zpoplatnění je jednou z mála možností, jak dopravu regulovat a motivovat řidiče ke krátkodobějšímu využití parkovacích míst nebo k většímu využívání hromadné dopravy. Nařízení sice bude platit od prvního července, nové lokality ale bude nutné osadit dopravním značením a parkovacími automaty, což potrvá ještě řadu týdnů. Reálně budou mít řidiči povinnost platit zhruba za tři měsíce. Strážníci poté budou řidiče v nově zpoplatněných lokalitách na novou povinnost platit parkovné upozorňovat,“ doplnil ředitel děčínské městské policie Marcel Horák.