Za podomní prodej hrozí vysoké pokuty

Několik stížností na obtěžující podomní prodejce zaznamenali za poslední týdny děčínští strážníci. Lidem vadí zejména agresivní prodejní styl a mnohdy nepříjemné chování obchodníků. Podomní prodej je v Děčíně podle platného tržního řádu zakázaný. Prodejcům hrozí až stotisícová pokuta.

„Jedná se typicky o podomní obchodníky, kteří nejčastěji nabízí změnu dodavatele energií nebo zboží a služby nejrůznějšího druhu. Zejména někteří prodejci energií do města přivezou skupinku mladých lidí v oblecích, vysadí je v některé čtvrti a dotyční začnou doslova obtěžovat každou domácnost. V případě odmítnutí se občané často setkávají až s agresivní reakcí,“ uvedl ředitel děčínské městské policie Marcel Horák. Doporučuje prodejce slušně odmítnout a ihned volat bezplatnou tísňovou linku městské policie 156. Podobně postupují různí pouliční prodejci, kteří lidem vnucují typicky parfémy nebo šperky a na odmítnutí reagují často agresivně a vulgárně. Doporučení je stejné, prodejce odmítnout a přivolat strážníky. V některých případech se navíc nemusí jednat o nelegální prodej, ale o snahu získat si na chvilku důvěru občana, kterého pak podvodník okrade. Je nutno dodat, že prodejci si velmi často cíleně vybírají seniory, kteří jsou pro ně snadnou obětí.

„V těchto případech je vždy na místě nedůvěra a okamžité oznámení. Včasné zavolání na linku 156 vždy zvyšuje šanci na úspěšné vyřešení,“ dodal ředitel.